
V Turčiji se po potresu življenje vrača v normalne tirnice
Piše: Saša Markovič
Dve Oskarjevi skupini sta se ravno v času, ko je jugovzhod Turčije prizadel katastrofalni potres, mudili v Istanbulu. Potresa, ki se je zgodil 6. februarja navsezgodaj zjutraj, v Istanbulu skoraj nismo zaznali, saj je razdalja do potresnega območja več kot 1100 kilometrov. Šele ob prihodu na zajtrk smo na televizijskih zaslonih videli katastrofalne posledice. Število žrtev se je iz ure v uro, iz dneva v dan povečevalo. Nemudoma so bile mobilizirale iskalno reševalne ekipe, ki so bile poslane na prizadeta območja skupaj s hrano, odejami in drugim potrebnim materialom ter ekipami za psihološko pomoč. Angažirala se je vsa svetovna javnost, pomoč je prihajala od vsepovsod, tudi iz Slovenije. Vsak od domačinov je prispeval po svojih močeh in zmožnostih. Med drugimi je župan Istanbula Ekrem Imamoglu daroval vso svojo enoletno plačo za žrtve potresa.
Tudi mi, slovenski Oskarjevi sopotniki smo se samoiniciativno izkazali z zbranim denarjem, ki ga je lokalna vodnica nakazala na račun za zbiranje humanitarne pomoči.
Vsa Turčija se je ovila v žalovanje, odpovedane so bile prireditve, zaprli so šole, zastave spustili na pol droga. Povrhu je bilo še ekstremno slabo vreme z nizkimi temperaturami, dežjem in sneženjem. Sedemdnevno nacionalno žalovanje je bilo v državi razglašeno do sončnega zahoda 12. 2. 2023.
Navkljub temu pa se je življenje v Istanbulu odvijalo po običajnem toku in naključni obiskovalec v vsakodnevnem utripu mesta ne bi mogel zaznati, da je karkoli drugače. Vrvež vsepovsod, oblegane trgovine na Velikem bazarju in Egipčanski tržnici, ulici Istiklal. Le vrste pred Hagijo Sofijo, Topkapi palačo, potopljeno baziliko Yerebatan, stolpom Galata so bile nekoliko krajše. Tako smo Oskarjevi sopotniki lahko videli in doživeli te veličastne spomenike preteklosti brez čakanja v dolgih vrstah in še bolj doživeto. Ob ogledih po predvidenem programu nam je ostalo več časa za uživanje v lokalnih posebnostih ob pogovorih z domačini, srebanju čaja in sprostitvi v turški kopeli, hamamu.
To Oskarjevo potovanje v Carigrad, orientalsko prestolnico preteklosti in sedanjosti, minljivosti in večnosti, nam bo ostalo za vse življenje zapisano v srcih. Vedno znova in znova se radi vračamo in odkrivamo njegove lepote, posebnosti, skrivnosti.
