28. avg, 2024   Agencija Oskar, Kitajska, Vodniki  

 

MALE KITAJSKE BENETKE

Piše: Boštjan Cigoj

Potovanja na Kitajsko

Ob misli na Kitajsko se nam pred očmi slikajo različni prizori, ki največkrat begajo na Kitajski zid, Prepovedano mesto, glinene vojščake v Xi`anu ter visoke stolpnice v Šanghaju. Ker imamo opravka s prostrano deželo, nikakor ni presenetljivo, da tu lahko najdemo takšne in drugačne nepričakovane bisere. Večina popotnikov si na seznam želja postavi Benetke ter Kitajski zid, le malokdo pa se zaveda, da lahko »Benetke« najde tudi na Kitajskem. Opravka imamo z deželo, ki je prepredena s številnimi vodotoki, posledično so se na Kitajskem razvila številna vodna mesteca in vasi, ki po svoji zasnovi močno spominjajo na Benetke. Če k temu dodamo še ščepec kitajske arhitekture in umetnosti, dobimo edinstvena slikovita mesteca in vasi, ki jih ni mogoče srečati nikjer drugje na svetu.

Po celodnevnem ogledovanju mogočnega in modernega Šanghaja se prileže manjši odklop. Za to je potrebna le ura vožnje, ki nas naslednji dan popelje do slikovite vasice Zhujiajiao. Poudariti velja, da je to vas le za kitajske standarde, saj v resnici šteje okrog 100 000 prebivalcev, a tisti del, ki po svoji zasnovi spominja na Benetke, je precej manjši in obsega le njen starejši del. Viri pravijo, da je vas tu nastala že pred 1700 leti, in sicer na vozlišču različnih kanalov, ki so povezovali bližnja jezera ter pomembna mesta kot sta bila Hangzhou in Suzhou. Zhujiajiao je tako nastal kot malo trgovsko mestece, ki je stalo na strateško zelo ugodni lokaciji. Posledično ni presenetljivo, da so v vasici nastala številna skladišča riža in začimb, banka, pošta ter številne trgovine. S postopnim kopičenjem bogastva so si nekateri trgovci postavili razkošna domovanja s slikovitimi vrtovi, ki spominjajo na tiste v Šanghaju in Suzhouu. Poleg razkošnih vrtov so imeli tudi male vrtičke, kjer so se številni v prostem času radi igrali kmete in poskušali vsaj deloma posnemati njihov način življenja.

Zhujiajiao je danes magnet tako za domače kot tuje turiste. Glavni zanimivosti sta vožnja s čolni po številnih kanalih ter sprehajanje po ozkih uličicah, okrašenih z lampijončki, kipi, rožami ter zanimivimi vrati in okni. V ulicah se nahajajo številne trgovine, restavracije in saloni. Zaradi svoje dobro ohranjene stare arhitekture iz časov dinastij Ming in Qing (14. do 19. stoletje), predstavlja sprehod po vasi svojevrsten povratek v preteklost, saj človek hitro dobi občutek, da se tu v zadnjih stoletji ni kaj dosti spremenilo. Vonjave in številne slikovite stavbe človeka hitro povlečejo vase, vse skupaj pa začinijo slikoviti mostovi, ki se pnejo nad kanali in resnično ustvarijo tisti pravi pridih vodnega mesta, ki smo ga Slovenci večinoma vajeni iz Benetk. V vasi se nahaja tudi mogočen budističen tempelj, ki dela panoramo še bolj pristno.  

Obisk vodne vasi Zhujiajiao je na našem potovanju sicer opcijski, a nedvomno predstavlja unikatno doživetje, ki ga vsak ceni. Vas namreč navduši tako tiste, ki uživajo v stari arhitekturi, unikatni zasnovi vasi ter množici trgovinic, ki potešijo različne okuse. Kupiti je namreč mogoče tako začimbe, sadje in zelenjavo, meso, slaščice, spominke, pijače ter takšne in drugačne izdelke. Hkrati pa vas ponuja priložnosti za ležerno posedanje v lokalnih restavracijah in kafičih, kjer lahko poskusite številne specialitete iz zelene soje in lotosovih korenin.

Zhujiajiao tako predstavlja miniaturno verzijo Benetk v kitajskem slogu, prednost te vasi pa je prav njena majhnost, saj si lahko v le nekaj urah brez težav ogledate njene prijetne ulice, mostove, stavbe, tempelj ter številne simpatične trgovine. Vas Zhujiajiao predstavlja skriti biser Kitajske in je najboljši prikaz za kako raznoliko in slikovito deželo v resnici gre.   

Potovanja na Kitajsko