27. nov, 2024   Agencija Oskar, Centralna Azija, Kirgizija, Kitajska, Pakistan, Vodniki  

 

Karakoram highway

Piše: Mitja Lavtar

Karakoram Highway – od Islamabada do Biškeka

Oskarjevci smo se​ avgusta 2024 podali na izjemno turo od Islamabada do Biškeka. Dobršen del poti smo se vozili po t.i. karakorumski glavni cesti – Karakoram Highway. Ta vznemirja svetovne popotnike že od izgradnje naprej. Poteka namreč preko najvišjih gorstev na svetu po prečudoviti in odmaknjeni pokrajini med Pakistanom in Kitajsko. Cesta je s svojo lego izjemno doživetje, sploh ob dejstvu, da v dveh tednih vožnje po njej nismo srečali nobenih turističnih skupin.

Karakoram Highway, znana tudi kot cesta N-35 v Pakistanu in narodna glavna cesta 314 na Kitajskem, je ena najvišjih asfaltiranih cest na svetu. Nekateri jo poznajo tudi kot »China-Pakistan friendship highway«​, cesto kitajsko – pakistanskega prijateljstva. Zaradi težkih razmer pri gradnji in težavnosti gradnje jo marsikdo imenuje osmo čudo sveta.

Ko so v šestdesetih predstavili načrte za novo cesto preko gorovja Karakorum, je bila Kitajska precej izolirana država. Severna meja s Sovjetsko zvezo je bila zaprta. Na jugu so imeli težave z Indijo. Skoraj edina možnost za dostop do Indijskega oceana je bila preko prijateljskega Pakistana, a kaj, ko meja med državama poteka preko enih najvišjih hribov na svetu. Kljub temu so pakistanski in kitajski vojaki in inženirji pljunili v roke in leta 1962 zapičili svoje orodje v hladna tla pod osemtisočaki. Delo je potekalo v ekstremnih pogojih in žal je bilo na obeh straneh veliko žrtev. Med delom naj bi umrlo 810 Pakistancev in (uradno) 200 Kitajcev, večinoma zaradi plazov in zdrsov. Po šestnajstih letih so naposled končali z deli in po cesti so zapeljala prva vozila. Za javnost je bila cesta odprta šele leta 1986.

Izkazalo se je, da je bila izgradnja te prometne poti izrednega pomena za Kitajsko, pa tudi za Pakistan. Poteka blizu Kašmirja, torej blizu meje z Indijo, kamor so Pakistanci pogosto premeščali svoje vojaške enote. Poleg tega so z osrednjim delom države povezali prej težko dostopni sever, danes regijo Gilgit-Baltistan, ki je bila odtlej dostopna ob vsakem vremenu, tudi pozimi. Tako jo je bilo lažje nadzorovati. Cesta ima seveda tudi pomemben trgovski pomen in je del 46 milijard $ težkega kitajsko – pakistanskega gospodarskega koridorja. 

Dolga je 1300 km, od tega 887 km v Pakistanu in 413 km na Kitajskem. Uradno povezuje mesti Hassan Abad (PAK) in Kashgar (KIT). Njen najvišji del je prelaz Khunjerab, ki je obenem tudi meja med državama. Na vrhu je najvišji asfaltirani mejni prehod na svetu (4693 m), nedaleč stran pa je tudi nekaj najvišjih bankomatov na svetu. Zaradi višine prelaza je ta pogosto med novembrom in aprilom zaprt. 

Zaradi vseh teh presežnikov in splošne atraktivnosti območja je Karakoram Highway postala priljubljena avanturistična destinacija. Vsako leto prihaja tudi več pohodnikov in kolesarjev. To potovanje je zagotovo ena najbolj zanimivih destinacij, ki jih ponujamo pri Agenciji Oskar. Če imate radi gore, odmaknjenost vasic, samobitnost dolin, sprehode na gorskem zraku in neverjetne razglede, potem je to potovanje zagotovo primerno za vas. 

Potovanja v Centralno Azijo