
Tajska, dežela svobodnih in nasmejanih ljudi
Piše: Renata Drolc
Ko potujemo v tuje dežele, največ o njih izvemo ob stiku z domačini. A kot sopotniki imamo tudi dolžnost, da svojih navad ne prenašamo nanje ampak spoštujemo njihovo lastno kulturo. Zato je pred potovanjem pomembno, da se podučimo o lokalnih navadah in značilnostih ljudi v gostujoči deželi ter se tako izognemo neprijetnim situacijam. Če vas pot zanese na Tajsko, je o njenih prebivalcih dobro vedeti naslednje:
Tajci so ponosni na svojo svobodo. Za razliko od sosednjih držav, ki so v 19. in 20. stoletju trpele pod tujimi kolonialnimi gospodarji, Tajska nikoli ni bila kolonizirana. O tem govori že samo ime dežele, ki so ga začeli uporabljati šele v 20. stoletju, prej se je država imenovala Siam. Beseda »thai« pomeni tako pripadnika etnične skupine kot tudi »svobodnega človeka«. Uradno ime Tajske je Prathet Thai, kar pomeni »dežela svobodnih ljudi«.
Pozdravljajo se s sklenjenimi dlanmi. Že ob prvem stiku z deželo nas Tajci vedno navdušijo z glasnim sawadi kaa (ženske) ali sawadi krap (moški), prijaznim nasmeškom, sklenjenimi dlanmi in rahlim priklonom. To je značilni pozdrav wai, ki velja za izredno pomemben del tajske kulture. Višje kot Tajec postavi roke pri tem pozdravu, večje spoštovanje izraža do sogovornika.
Tajska je dežela nasmehov. Ko se s sopotniki potepam po Tajskem, navadno že prve dni opazijo, kako zelo prijazni in nasmejani so tukaj ljudje. Prijaznost je nedvomno odraz njihove gostoljubnosti, a nasmeh na Tajskem nosi še številne druge pomene. Izraža lahko celo paleto čustev. Lahko je izraz prijaznosti, veselja ali celo posmeha. Pogosto je tudi odziv v neprijetni ali nerodni situaciji – lahko izraža užaljenost, nestrinjanje ali obžalovanje. Pravijo, da Tajci poznajo kar trinajst različnih pomenov, ki jih lahko skriva nasmeh.
Tajci se najbolj od vsega bojijo izgube časti. Najpomembnejši vrednoti v tajski družbi sta spoštovanje in samoobvladovanje. Kazanje močnih čustev, zlasti jeze, velja za nevljudno. Prepiranje pomeni izgubo časti – tako za posameznika kot za njegovo družino. Medtem, ko pri nas doma pogosto cenimo odkritost in neposrednost, je na Tajskem tak način komunikacije lahko žaljiv. Tajci verjamejo, da z izražanjem nasprotnega mnenja sogovornika lahko užalijo. Zato se bodo raje odzvali s širokim nasmeškom in pritrditvijo. Na Tajskem je bolj kot to, da ima nekdo prav, pomembno, da v pogovoru nihče ne »izgubi obraza«.
Tajci uživajo pri vsem, česar se lotijo. Sanuk je tajska beseda, ki pomeni užitek, zabavo, igrivost, spontanost in smisel za humor. Pravijo, da mora biti vse v življenju prežeto s »sanukom«, pa naj bo to naključno srečanje, obedovanje ali pa služba. Zahodnjaku, ki delo pogosto enači z naporom in učinkovitostjo, prosti čas pa z zabavo, je to težko razumeti. Tajci pa pravijo: “če pri delu ne uživaš, potem ga ni vredno opravljati.” Morda pa se lahko od njih tudi česa naučimo.