14. maj, 2025   Agencija Oskar, Maroko, Vodniki  

 

Maroška kozmetika

Piše: Irena Kodra

Potovanja v Maroko

Vedno grem rada v Maroko in ponovno odkrivam njihove medine, prostrane puščave, obale, močne barve … Rada se ustavim na tržnici, kjer kdaj diši po cvetovih pomaranče, spet drugič po cvetovih vrtnice, tržnice so polne črnega mila, vrtnične vode, pomarančne vode … Navdušuje me maroška naravna kozmetika!

Kaj uporabljajo maroška dekleta za svojo nego?

Arganovo olje in izdelke iz arganovega olja

Arganovo olje je najbolj poznan maroški kozmetični izdelek. Berberke so ga sprva uporabljale v jedilne namene, šele kasneje se je razvila uporaba olja v kozmetične namene.

Kaj je arganovo olje?

Argan je edemska rastlina in uspeva v trikotniku med Marakešem – Esouiro – Agadirjem. Drevo je na daleč precej podobno oljki, vendar je bodičasto. Prenese vročino in zato lahko uspeva v Maroku, kjer tudi obrodi. Drevo cveti v aprilu (mali cvetki rumene barve), obrodi pa v juliju.  Plod je podoben olivi in ima ovoj/lupino, na sredini pa je trd oreh. Berberske ženske so nekoč pobirale plodove in z njimi hranile koze. Koze so s prebavnimi sokovi razgradile ovoj in izločile orehe. Le-te so nato ženske pobrale in razbile. V orehu so ponavadi dva do tri jedrca, ki so jih prepražile in zmlele v kamnitem mlinu. Dobile so gosto pasto, ki so ji dodajale malce vode in tako dobile arganovo olje. Zato ima olje poseben okus (oreščkast okus, okus po praženih oreščkih). Predelava je bila ročna. Iz ostankov jedrc (paste) so izdelale arganovo milo. Za 1l olja so potrebovale 30 kg oreščkov in za to porabile 15 ur.

Kasneje je francoska znanstvenica delala doktorsko nalogo iz argana. Ugotovila je, da je  arganovo olje dobro za jedilne namene kot tudi za kozmetično industrijo. V tem primeru se oreščkov ne prepraži in se jih takoj stiska v olje. Olje nahrani kožo, nahrani suhe lase in nohte. 

V Maroku je arganovo olje luksuz in si ga povprečna berberska družina težko privošči. V kuhinji ga uporabljajo pri pripravi solat (poln oreškast okus) in za preliv na pečeni zelenjavi. Jedilno arganovo olje znižuje holesterol, preprečuje arteriosklerozo. Berberi ga mešajo z mandlji in medom in naredijo amlou = verjamejo da je afrodiziak, nas pa spominja na arašidovo maslo, ki ga radi jemo za zajtrk s kosmiči, jogurtom, namazanega na kruh z banano. Cenejši amlou je izdelan iz arganovega olja, meda in arašidov. 

Dandanes je arganovo olje zelo iskano v Evropi v kozmetični industriji. Arganovo olje vsebuje E vitamin, zato ga uporabljajo za kreme (za suho kožo), kot kreme proti gubam in tudi proti krhkim nohtom. Nanese se ga na lase in lasje dobijo svilnat lesk in niso več tako suhi. V kombinaciji z eteričnimi olji pomaranče, jasmina, mošusa pa lahko kupimo arganovo olje za sproščujočo masažo.

Ampak pozor, Maročani so iznajdljivi in ni vsako olje, ki ga prodajajo kot arganovo olje, pravo arganovo olje. Zraven mu ponavadi primešajo sončnično olje in se tako le malo približa 100% arganovemu olju. Zato velja arganovo olje kupovati le v preverjenih trgovinah. 

Cena visoko kvalitetnega olja se giblje med 200 do 300 € za 1l olja.

Cenjeno arganovo olje

Kaj še uporabljajo maroška dekleta za svojo nego? 

Rožno olje in rožno vodo

Potovanje po Maroku nas zapelje v dolino vrtnic, kjer gojijo prelepe roza damaščanske vrtnice. Vrtnice uspevajo na več kot 1.000 m nadmorske višine. Romarji so vrtnico prinesli z romanj v Meko.

Iz vrtničnih lističev izdelujejo vrtnično olje in vrtnično vodo. Vrtnične cvetove pobirajo dekleta zjutraj pred roso in jih hitro dajo v predelavo, da ne izgubijo eteričnih olj. Kar 5 ton lističev potrebujejo za izdelavo 1 l rožnega olja. Večino olja prodajo v tujino poznanim kozmetičnim hišam, ampak nekaj ostane tudi za nas. Vrtnično olje in voda sta dobri za vlaženje suhe in razdražene kože ter zmanjšuje razširjene kapilare.

Ob uporabi tako arganovega olja kot vrtnične vode/olja, bo koža kar zasijala. Ali zato ker uporabljamo 100% naravno kozmetiko ali tudi zato, ker nas spremlja spomin na maroška doživetja?  

Olje grenke pomaranče

V mestih nas spremljajo pomarančevci. V marcu so polni cvetja in pomaranč. Ponavadi so to t.i. seviljske pomaranče = grenke pomaranče, ki jih Maročani uporabljajo za izdelavo eteričnih olj (iz olupkov pomaranče) oziroma za pobiranje pomarančnih cvetov (za izdelavo pomarančne vode). 

Olje uporabljajo kot dišavo, za nego mastne kože, lahko pa tudi proti nespečnosti in umiritvi stresa. Nekaj kapljic eteričnega olja pomaranče nakapamo zvečer v kozarec tople vode ali toplega mleka in spanec naj bi bil zagotovljen. Vsaj tako pravi naš zeliščar v Marakešu. Lahko ga dodamo kopeli pred spanjem. Kaj pa če bi ga dodale v likalnik k destilirani vodi? Sveže zlikano perilo bo omamno dišalo, nas pa bo likanje pomirilo. 😉

Črno milo

Na tržnicah črno milo malce spominja na črno smolo ali nekaj podobnega. Črno milo se že stoletja uporablja v hamamih kot piling in logična povezava je nakup piling rokavice, ki se imenuje kesa, zato zraven vedno prodajajo tudi rokavico za piling. Kesa spodbuja krvni obtok.

Črno milo je bogato z vitaminom E in priporočljivo za nego suhe in zrele kože. Je odlično za piling, nežno odstrani vse odmrle celice in kožo globinsko očisti in obnovi celice. Koža je po uporabi svilnato gladka, mehka na otip, nahranjena in sijoča.

Kako pa milo uporabljamo?

Tanko plast mila nanesemo na celo telo in pustimo delovati nekaj minut. Nato lahko pričnemo z nežnim masiranjem s keso, kar povzroči nežno luščenje odmrle povrhnjice. Po uporabi črnega mila bo vaša koža svilena, mehka na otip, nahranjena in namaščena. Pri dodatni uporabi eteričnih olj se bo postopek spremenil v popolno aromaterapijo. Maročanke priporočajo ta obred enkrat tedensko.

Lahko ga uporabljate tudi na obrazu kot masko. Po uporabi ga speremo z mlačno vodo.

Tako, marsikaj lahko odnesemo domov iz Maroka. Kovčki znajo biti kdaj kar premajhni. 😊