
Zakaj na Jukatan?
Piše: Manca Sternen
Mehika je prijazna dežela, kjer so razlogi za obisk tako raznoliki, da je nujno začeti od začetka. Polotok Jukatan je začinjen z lokalnimi posebnostmi, ki naše potovanje naredijo posebej lepo.
Hrana
Mehičani obožujejo svojo kuhinjo. Mehiška kulinarika je vpisana na UNESCOv seznam kulturne dediščine in le kako ne bi bila – najrazličnejši okusi in vsi tako zelo dobri. Quesadille, empanade, tacosi, fajite, enchillade, torte, marquesita, cochinita, pollo v najrazličnejših oblikah in obilica morskih delikates. Pikantno, sladko, tudi kislo, ali preprosto intenzivnega okusa po hrani, ki jo jemo. Okuse še dodatno popestrimo s številnimi salsami (omakami), od zelene in rdeče, fižolove, tudi sladkih in marmelad, vse do slavnega namaza iz avokada – guacamole. Dokaz, da je mehiška kuhinja ena najboljših na svetu, so tudi prebivalci. V šali sami sebi rečejo “gorditos”, bajski.
Majevska mesta
Majevska civilizacija je cvetela vse od začetka našega štetja, a vendar so njihovi običaji še vedno zaviti v tančico skrivnosti. Mesta (sem štejejo vse pomembne zgradbe, ne pa tudi bivanjski del s hišami) imajo tudi po 1700 templjev, palač, piramid, obrednih objektov, kopalnic, astronomskih observatorijev in še in še. Danes si lahko ogledamo le nekaj odstotkov zgradb, vse ostalo pa še vedno leži pod bujnim jukatanskim rastjem.
Morje in plaže
Jukatansko riviero bi z lahkoto poimenovali „azurna obala“, če ime še ne bi bilo zasedeno. Nebeško modro morje in širne bele plaže, zelene mangrove in palme in kokosi, koktejl in morda čivava na straži … Večina hišk na plaži, bodisi barov ali namestitev, je namenoma krita s slamo. Tako je videz karibske plaže popoln. A največjo lepoto ponuja mehiško morje šele v svojih nedrih. Srednjeameriški koralni greben se razteza na kar 1000 kilometrih! Vse od obal Jukatana, mimo Belizeja, Gvatemale do otokov Hondurasa. Živopisane korale in stotine rib – tu je lov prepovedan in območje zaščiteno.
Tropski gozdovi
Prostranstvo mehiškega deževnega pragozda je tako širno, da se uvršča na drugo mesto po velikosti, takoj za Amazonskim pragozdom. Večina pragozda leži ravno na Jukatanu in ravno tu najdemo osrčje majevske civilizacije. Palenque spada med največja majevska mesta in poleg velikih piramid je užitek že samo opazovanje okolice. Po bujnosti in skrivnostnosti ga prekaša samo še Tikal v Gvatemali. Sprehod po takem gozdu je balzam za oči in dušo. Zrak je vlažen, zelo topel in gosto dišeč po zelenju.