
15 zanimivosti o Albaniji
Piše: Nataša Mušič
Albanija je dežela, ki je bila več desetletij povsem izolirana od preostalega sveta, danes pa se razvija s svetlobno hitrostjo. Številne obiskovalce preseneti, kajti tekom potovanja se njihove predstave o njej povsem spremenijo. Rada bi vam predstavila Albanijo skozi nekaj zanimivih dejstev, zgodb in informacij.
1. Več Albancev živi izven Albanije kot v sami Albaniji
Po zadnjih uradnih podatkih naj bi v Albaniji živelo 2,8 milijonov ljudi. Zadnji popis prebivalstva je bil izveden leta 2023, točni podatki še niso znani. Ocenjuje se, da izven meja dežele živi približno 8 milijona ljudi. Večina se je odselila po padcu komunizma, predvsem zaradi revščine in nerazvitosti države. Veliko Albancev se je odselilo v Grčijo, Italijo, Švico, Nemčijo, Turčijo, na Kosovo in v ZDA. Mladi se izseljujejo še danes. Kot razlog navajajo slabše delovne pogoje, nezadostno plačilo za opravljeno delo ter pomanjkanje možnosti napredovanja.
2. Albanija je bila prva ateistična država na svetu
Enver Hohxa se je leta 1967 odločil, da razglasi Albanijo za prvo ateistično državo na svetu. V obdobju ateizma so bile uničene oz. požgane številne cerkve in mošeje. Imami, babe in duhovniki pa so bili preganjani, zaprti ali ubiti. Prav tako njihove družine. Ohranile so se le stavbe, za katere se je Enver Hohxa strinjal, da so posebnega kulturnega pomena. Danes je Albanija večinoma muslimanska dežela, vendar pa ženske načeloma ne nosijo naglavnih pokrival oz. hidžaba, prebivalci jedo svinjino, pijejo alkohol. Družba je namreč precej heterogena in zelo strpna. Pari različnih verskih skupnosti se poročajo med seboj.
3. V času komunizma je bilo zgrajenih več kot 750.000 bunkerjev
Obstajajo različne številke, koliko bunkerjev naj bi bilo zgrajenih v času komunizma. Gibljejo se vse od 170.000 pa do 850.000, najpogosteje je zaslediti število okoli 750.000. Zaradi tajnosti, ki je spremljala njihovo gradnjo, postkomunistične vlade niso imele točnih podatkov o številu in lokacijah bunkerjev. Zgrajeni so bili z namenom varovanja dežele v primeru vojne, v času komunizma pa nikoli niso bili uporabljeni v ta namen. Delno so bili uporabljeni le v času nemirov, ki so izbruhnili leta 1997, po padcu piramidnih shem. Večino bunkerjev so že odstranili, nekateri pa so danes preurejeni v muzeje, bare, skladiščne prostore ali hleve.
4. Albanščina je prav poseben jezik
Albanski jezik spada v skupino indoevropskih jezikov. Z nobenim jezikom nima skupnih značilnosti, zato sodi v povsem ločeno jezikovno vejo. Njegov izvor je še vedno zavit v tančico skrivnosti. Na podlagi dosedanjih raziskovanj naj bi imel nekaj skupnih značilnosti z romunskim jezikom. Jezikoslovci niso enotni, kdaj in na kakšen način je prišlo do ločitve obeh jezikov. Albanščina velja za enega najtežjih jezikov, albanska abeceda pa ima kar 36 črk. Deli se na dve narečji – gegovsko in toskovsko narečje. Gegovsko narečje se govori predvsem na severu dežele, toskovsko pa na jugu. Obstaja tudi arhaično narečje arbëresh, ki se govori v južni Italiji in na Siciliji.
5. Najbolj priljubljen avto je mercedes
Priljubljenost znamke mercedes izhaja še iz preteklosti. Eden izmed razlogov je statusni simbol, druga dva sta vzdržljivost in zanesljivost avtomobilov. Kajti nekoč so bile ceste v Albaniji slabe kakovosti in polne lukenj. Z razvojem države se izboljšuje cestna infrastruktura – številne ceste so bile v zadnjih letih razširjene in obnovljene. Albanci namreč veliko vlagajo v cestno omrežje, kajti zavedajo se, da bo ustrezna infrastruktura privabila več turistov in posledično tudi več tujega kapitala. Danes je tako na albanskih cestah možno videti vedno več drugih avtomobilskih znamk.

6. Ne pomeni da in da pomeni ne
Če se pogovarjate z osebo iz Albanije in ta odkima z glavo, to ne pomeni, da se z vami ne strinja. Ravno nasprotno. Na ta način namreč izrazi potrditev oz. strinjanje. Kadar oseba pokima oz. glavo premika navzgor in navzdol, pa to pomeni nestrinjanje. Na začetku zna predstavljati tovrsten način komuniciranja kar izziv.
7. V Albaniji boste neuspešno iskali znano verigo s hitro prehrano McDonald’s
Kljub globalizaciji in prisotnosti tujega kapitala v Albaniji, tukaj ne boste našli McDonald’s-a. Albanci imajo sicer svojo verigo s hitro prehrano, ki se imenuje Kolonat. Njegov logotip je nekoč bil prav tako rdeče in rumene barve ter je nekoliko spominjal na logotip slavnega konkurenta.
8. Besa
Obstajajo različni prevodi besede besa. Modernejši je častna beseda. V preteklosti pa je besa pomenila tudi premirje med klani oz. sveto prisego, obljubo. Kajti bese oz. obljube se ni smelo prelomiti. To je predstavljajo sramoto za klan oz. družino. Besa je pa tudi eden izmed načinov, kako prekiniti krvno maščevanje. Lahko se izvede s poroko med sprtima družinama, s plačilom določenega zneska ali pa enostavno z dano besedo.
9. Krvno maščevanje
Če je v preteklosti prišlo do spora, so ljudje vzeli pravico v svoje roke. V primeru krvnega maščevanja je moral moški član družine vzeti življenje moškemu, ki je umoril člana njegove družine, ali pa njegovemu potomcu. Ženske in otroci do 16. leta naj bi bili iz tega izvzeti.
V času Osmanskega imperija in komunizma je bilo krvno maščevanje prepovedano, ljudje so kaznovali in jih zapirali. Podobno je tudi danes, kajti oblast preganja tovrstno obračunavanje. Kljub temu pa obstajajo predvidevanja, da se danes še več tisoč Albancev boji za svoja življenja, zato raje živijo v prostovoljnem hišnem priporu. Nekateri krvno maščevanje navajajo tudi kot razlog, ko zaprosijo za azil v tuji deželi.
10. Skoraj ¾ dežele predstavljajo hribovita oz. gorata območja
Najvišji izmed vrhov je Korab z 2.764 m, nahaja pa se na meji s Severno Makedonijo. Na severu dežele najdemo najbolj odmaknjene in neokrnjene dele Evrope. Tu se nahajata dva narodna parka – Teth in Valbonë.

11. Xhiro – večerno sprehajanje
Del albanske tradicije je tudi t.i. xhiro. Albanci se ob večerih radi odpravijo na sprehod vzdolž glavne ulice, promenade oz. območja, kjer živijo. Tu srečajo znance, poklepetajo in se podružijo.
12. Najbolj priljubljen šport je nogomet
Albanija je dom številnih profesionalnih nogometnih klubov, večina mest pa se ponaša tudi z lokalnimi amaterskimi ligami. Ostali priljubljeni športi so odbojka, taekwondo, plavanje in dvigovanje uteži.
13. Albanija je poznana po zalogah nafte in zemeljskega plina
Jugozahodni del države je bogat z nafto in zemeljskim plinom, zaloge nafte so pred kratkim odkrili tudi v bližini mesta Berat. Severovzhodna in osrednja gorska območja imajo znatne zaloge nahajališč kroma, bakra, železa, niklja. V preteklosti naj bi nahajališča srebra celo privabila grške priseljence z otoka Krf.
14. Najbolj znana Albanka je Mati Tereza
Mati Tereza se je rodila 26. 8. 1910 v Skopju, v današnji Severni Makedoniji (takrat del Osmanskega imperija). Njeno pravo ime je bilo Agnes Gonxha Bojaxhiu in po etnični pripadnosti je bila Albanka. Sama je zase dejala, da je po krvi Albanka. Po državljanstvu Indijka. Po veri katoliška redovnica. Glede na svoje poslanstvo pa je pripadala svetu.
Njena mati in sestra sta pokopani v Tirani. Njun grob je lahko obiskala šele po padcu komunizma, ko je država ponovno odprla svoje meje.
15. Deželo obdajata dve morji
Kljub temu da Albanija leži ob morju, Albanci nikoli niso bili pomorski narod. Deželo na severu obdaja Jadransko morje, na jugu pa Jonsko morje. Ločnica med njima poteka pri zalivu Vlorë. Jadransko morje je plitkejše, zanj so značilne peščene plaže in tukaj najdemo številne lagune. Medtem ko je Jonsko morje globlje, plaže so prodnate oz. skalnate, pobočja pa se večinoma strmo spuščajo do morja. Obala Jonskega morja ima kar 300 sončnih dni na leto.
