15. mar, 2023   Agencija Oskar, Maldivi, Vodniki  

 

Zgodba mesta Male

Piše: Mitja Lavtar

Potovanje/počitnice na Maldivih

Ko se letalo počasi prične spuščati proti rajskim Maldivom, popotnik skozi okno opazi prve atole. Nekoliko nižje pozorno oko že razloči prve otočke, ki jih obdaja turkizno-smaragdna voda. Čez nekaj minut se že jasno razloči stavbe in hiške nad vodo, značilnost tukajšnjih resortov. Palme pokrivajo večino otokov, vmes pa se najde kakšna romantična sipina. Le kaj se skriva v morju tam spodaj? Ko pa se letalo približa mednarodnemu letališču Velana, popotnika pričaka nenavaden prizor: manjši otok, na katerem je vsaka ped zemlje pozidana, nebotičniki se pnejo proti nebu, ladje čakajo pred pristaniščem, na mostu do letališča pa je gost promet, sila neznačilen za Maldive. Male!

Zgodba pravi, naj bi uporni indijski princ poiskal zatočišče na tej otoški skupini sredi oceana in domačini so mu namenili sipino, kjer so prej čistili ribe in je bila polna krvi, kar naj bi mah-leh (Male) tudi pomenilo. Princ in njegovi potomci so zasadili drevesa in organizirali družbo, ki je sčasoma postala domninantna in mesto Male je postalo prestolnica Maldivov. V nekaj tisočletni zgodovini je vasica zrasla v sodobno metropolo, ki ima en izrazit problem – pomanjkanje prostora. Tako že pogled iz letala sporoča, da gre za enega najgosteje poseljenih območij, vsekakor pa za enega od najgosteje poseljenih otokov na svetu (7. mesto). Že res, da se nam mudi na naš otok in v morje, ampak … gremo pogledat?

Iz letališča je do Maleja moč priti na dva načina: preko mostu maldivijsko-kitajskega prijateljstva (Kitajci so pričeli veliko vlagati v to otoško državo) ali pa z lokalno ladjico, kar seveda izberemo Oskarjevci. Plovba traja dobrih 10 minut, nato pa smo med Malejčani in Malejčankami, ki hitijo po opravkih, večinoma na motorjih (za avtomobile tukaj skoraj ni prostora). Najprej si ogledamo zgradbo parlamenta, darilo Pakistana. Tukaj sedijo predstavniki atolskih svetov in razpravljajo o aktualnih zadevah, npr. o dvigovanju morske gladine in kujejo načrte za preselitev države na Šri Lanko ali v Avstralijo. Nadaljujemo proti grobnici Abu Al Barakat Yusuf Al Berberija, Maročana, ki je na Maldive v 12.st. prinesel islam, državno religijo. Nasproti je petkova mošeja, ena redkih zgradb, ki so se izognile rušitvi v šestdesetih letih 20.st., ko so pod novim predsednikom sprejeli prenovljen urbanistični načrt prestolnice. Ta zanimiva mošeja je tudi ena večjih in lepših svetovnih zgradb, zgrajenih iz koralnih blokov. Na drugi strani ceste je predsedniška palača, kjer se sonči rejena mačka. Streljaj daleč je zanimiv spomenik zmage. Konec osemdesetih so namreč Maldive povsem nepričakovano napadlli Tamilci iz Šri Lanke in k sreči je obalni straži uspelo napad odbiti. Ker se ulice mesta popoldan precej zgrejejo, se najprej zatečemo v zeleni in brsteči sultanov park, nato pa kakšno urico preživimo v klimatiziranem narodnem muzeju. Zbirka nas vodi v razmislek o življenju pred turizmom, ko so bili Maldivi relativno revna in zaostala država.

V drugem delu obiska prestolnice se odpravimo proti morju, kjer nas pričakujejo tržnice in nasmejani trgovci. Ste za kokos, sveže sadje, lokalne slaščice ali pa nemara suhe tune? Sveže, pravkar ulovljene tune pa prodajajo na tržnici lučaj stran in vrli ribiči dvigujejo nekaj desetkilogramske ribe in jih ponujajo kupcem na debelo. Koliko enih zvokov, koliko enih barv! Nato se odpravimo še proti »savdski mošeji«, ob kateri je obilo restavracij, ki ponujajo slastne jedi in lep razgled na letališče in morje. Nedaleč stran je tudi javna plaža, kjer vreščijo in se škropijo razposajeni kopalci. Kako zelo živ je ta otok! Mešanica ljudi z vsega sveta, ki sobivajo na tem majhnem koščku zemlje sredi oceana.

Od Maleja človek ne pričakuje veliko, a prav ogled tega mesta človeku razkrije veliko o Maldivih – tistih pravih, lokalnih Maldivih, ki niso samo resorti in kristalno čisto morje. Državica ima po drugi strani veliko izzivov, npr. s prostorom, smetmi, pridobivanjem električne energije, odplakami, mešanjem islama in tujih vplivov, dvigovanjem morske gladine … Vse to se popotniku odkriva v nekajurnem sprehodu po Maleju, preden se odpeljemo nazaj na letališče in se vkrcamo na gliser proti otočku, kjer bomo doživeli tropske počitnice.  

Potovanje/počitnice na Maldivih