
Moja Andaluzijska dogodivščina
Piše: Kaja Uranič
S kar 300 dnevi sonca na leto lahko Andaluziji rečemo kar sončna stran Španije. Vendar pa ni to edino, kar jo dela posebno. Andaluzija je namreč srce celotne španske kulture. Iz tukaj izhaja strasten in navdušujoč flamenko, atraktivne bikoborbe in pa poseben stil arhitekture, ki je nastal pod vplivom več stoletne nadvlade Mavrov. Tukaj lahko najdemo vplive vseh večjih civilizacij, od feničanske, grške, kartažanske, rimske in vandalske.
Na tem področju so svoj pečat pustile tudi večje svetovne religije. Sprva krščanstvo in judovska vera, katerima je nato sledil islam, danes pa tukaj ponovno vlada krščanstvo. Tako je to področje še danes izredno kulturno in arhitekturno raznoliko ter za svet zanimivo. Vpliv Mavrov in muslimanov še posebej začutimo v središčih mest, kjer se nahajajo stare mestne četrti. Te še danes polnijo majhne trgovinice, ki nas vsaj za kratek čas odnesejo na Bližnji vzhod. Lahko bi rekli, da je to bazar v malem. Vpliv Arabcev je viden tudi na ljudeh. Ti so namreč do tujcev gostoljubni in jih sprejmejo z odrtimi rokami. So strastni, temperamenti in vedno pripravljeni priskočiti na pomoč, čeprav je jezikovna bariera v tem predelu Španije še danes prisotna.
Vse to sem občutila pri svojem prvem vodenju po Andaluziji. Že dan pred našim potovanjem sem dobila informacijo, kdo bo lokalni voznik po naši potovalni destinaciji. Z njim sem seveda stopila v stik, da mu predam svojo potovalno vizijo. Vendar pa mu tuji jeziki niso bili blizu in tako se je pričela moja prva dogodivščina bližnjega spoznavanja španščine. Imela sem namreč »srečo«, da sem se izobraževala predvsem na področju angleščine in nemščine, španščina pa me ni kaj preveč zanimala. Pa poglej, ravno tisto, kar sem mislila, da ne bom potrebovala, bi mi v tistem trenutku močno koristilo. Vendar pa sem tudi za to situacijo našla Oskarizem, ki se glasi, da česar na potovanju nimaš, tega tudi ne potrebuješ. In to je postal moj moto za španščino. Iz popolnega neznanja jezika sva z voznikom ustvarila poseben način komunikacije, ki se je izkazal za zelo učinkovitega.
Naše potovanje se je že pričelo razburljivo. Že na poti na letališče v Treviso smo naleteli na stalnico na italijanskih cestah, zastoj. Moram priznati, da četudi je bila ta situacija neprijetna, smo vsi ohranili bistre misli, namreč panika v takšni situaciji ne koristi. In tako je bilo na celotnem potovanju. Ljub mi je Oskarizem, da je tisti, ki misli, da nadzoruje potovanje, korak dlje od utvare. Ničesar, razen svojih dejanj namreč ne moreš nadzorovati, lahko pa se prilagajaš dani situaciji in iščeš optimalne rešitve ter izide. To je bila moja funkcija na tem potovanju. Priznam, da mi je pristajala, namreč ko se potovanje prične, postaneš tisto, kar ljudje želijo, vodnik. Nate se obračajo s svojimi željami ter izzivi, za katere z veseljem najdeš najbolj optimalno rešitev ali odgovor.
Na potovanju pa nisi sam, s tabo je tudi skupina. Skupina je tista, katero vodiš, hkrati pa so to tudi ljudje, na katere se lahko opreš, z njimi komuniciraš in osem dni tudi praktično živiš. Moji potniki so bili raznoliki, kot je raznolika Andaluzija. Vendar pa smo se v tej raznolikosti tudi povezali in skupaj zelo dobro delovali. Brez njih to potovanje ne bi bilo isto, namreč vsak doprinese nekaj svojega, svoj košček mozaika. To je tudi čar potovanja v družbi. Spoznavaš tujo deželo, svoje največje potovalno bogastvo, sopotnika, hkrati pa na novo spoznavaš tudi samega sebe. V tuji deželi in kulturi lahko namreč odkriješ še nepoznan delček svojega jaza. Tega nato s seboj prineseš v svojo domačo resničnost in dana ti je priložnost, da ga ponotranjiš in z njim zaživiš ter s tem dovoliš, da tvoje lastne izkušnje postanejo tudi del tvoje osebnosti.
Potovanje Atraktivna Andaluzija
Potovanje V ritmu flamenka z morjem
