
DUBLIN – mesto zgodb
,,In Dublin’s fair city, where the girls are so pretty, I first set my eyes on sweet Molly Malone …”
Piše: Maj Bešlin
Redko je mesto na evropski celini, ki te prevzame tako kot Dublin. To je mesto neštetih zgodb – zgodb o revoluciji, književnikih, glasbi in predvsem, še vedno je zelo živo. Pravzaprav noro živo. Ne mine dan, ko bari v predelu Temple Bar ne bi bili odprti, bolj kot ne vedno polni domačih in tujih obiskovalcev, žejnih piva ali pa le vzdušja.
Kar je najboljše pri irskih pubih, so zagotovo glasbeniki, ki igrajo v živo. Mlad fant na kitari – pričakujte cel venček od Molly Malone, preko Whiskey in the jar, pa vse do Edda Sheerana – poleg pevca poje cel bar. Lahko pa je glasbenikov več, morda se naredi celo session – skupaj se zberejo glasbeniki in zaigrajo irsko tradicionalno glasbo. Da ne bo pomote – to je glasba, kjer se pijača poliva po tleh, saj pleše ves bar …
A zgodbe niso le v pubih. Ste vedeli, da je Dublin mesto, kjer se je rodilo neverjetno število velikih književnikov – trije so bili prejemniki Nobelove nagrade za literaturo? William Butler Yeats, George Bernard Shaw in Samuel Beckett. A tu so še drugi – Jonathan Swift, James Joyce, Oscar Wilde … Če želite izvedeti, kakšen je bil Dublin v začetku 20. stoletja, si preberite Joycov roman Ulikses. V enem dnevu glavni junak Orlando Bloom tava po različnih predelih Dublina – roman je kar krepek zalogaj, morda si lahko privoščite raje sprehod po njegovih stopinjah, ali pa obiščete Dublin za Bloomsday – vsako leto se 16. junija ljudje našemijo v junake iz filma in krožijo po Bloomovih stopinjah … Saj ni čudno, da je postalo Unescovo mesto literature.
No, Dublin je metropola – vedno živahen, poln ljudi in prometa. Torej te kmalu utrudi in zato se potrebuješ umakniti, da se napolniš z energijo, se umiriš in spet z zagonom raziščeš mesto. Ste vedeli, da zavzema velik del osrednjega Dublina Phoenix park – ogromne zelene površine, deli so trate, deli drevesa, v njem živijo črede divjih jelenov, katere lahko občuduješ od blizu, če se jim počasi približaš? V samem središču mesta se nahaja več parkov – skriti park z Dublinskem gradu, tu je St Stephen’s green s študentarijo, Fitzwilliamov park z Oskarjem Wildom …
Poleg vsega pa je Dublin mesto ob morju – spremljajo te kriki galebov, če pa se odpraviš malo ven iz mesta, lahko občuduješ klife, dolge plaže in okušaš sol v zraku. Obmorski deli Dublina so (kot povsod) najbolj zaželeni za bivanje, posledično pa zanimivo najbolj umirjeni. Vedno znova me preseneti, da se taka divja narava nahaja tako blizu milijonskega velemesta.
Dublin in Irska – zlezeta ti pod kožo in zagotovo se tja vračaš, saj vsakič doživiš drugačno zgodbo.