
Coppola – kapa, ki jo nosijo Sicilijanci in pravi mafijci?
Piše: Alina Meško
Pisana z veliko začetnico, nas Coppola spomni na filmskega režiserja Francisa Forda Coppolo, ki je najbolj znan po svoji kultni trilogiji filmov Boter. Ti so močno vplivali na naše predstave o sicilijanski mafiji, jo v naših glavah naredili pustolovsko, skrivnostno in privlačno. Starši Francisa Forda Coppole so se, tako kot mnogi, z južnega dela italijanskega škornja izselili v Združene države Amerike. S seboj pa so v svet odnesli ime, ki predstavlja simbol južne Italije, predvsem Sicilije. Coppola je namreč ravna kapa s kratkim ščitkom, ki jo v filmu Boter nosi Michael Corleone (mladi Al Pacino), ko obišče rodno deželo svojega očeta, velikega Dona Corleona.
Coppolo so na Sicilijo prinesli Angleži v 19. stoletju, kjer je bila v preteklosti zakonsko določena obvezna oprema. Angleški zakon je namreč določal, da morajo ob nedeljah in praznikih vsi fantje in moški starejši od šest let nositi volnene kape izdelane iz domače volne. Morda se sliši čudno, a tako so Angleži takrat zaščitili lokalno proizvodnjo volne in svoje gospodarstvo. Kakorkoli, svojo modo so prinesli tudi na Sicilijo in kapa se je odlično prijela. Danes je najbolj značilno pokrivalo Sicilijancev.
Ime coppola po vsej verjetnosti izvira iz latinske besede caput, kar pomeni glava. Tudi v sicilijanščini beseda coppula pomeni glava. Različne barve so bile rezervirane za različne družbene razrede. Najvišji sloji so nosili bele coppole, črne delavci, rjave kmetje, modre pa mornarji. Naklon oziroma postavitev coppole na glavi mafijca pa naj bi nakazovala njegovo mesto v hierarhiji organizacije.
Pa je coppola res povezana z mafijo? Na Siciliji je veljala za simbol bogastva in plemstva, nosili so jo – vsaj na začetku – predvsem tisti, ki so imeli denar. In med njimi so bili tudi in predvsem člani sicilijanske mafije, Cosa Nostre. Med njimi je coppola postala tako priljubljena, da je veljala za njihov zaščitni znak. To ji je za nekaj časa zbilo ugled, a danes jo na Siciliji spet nosijo vsi. Tako stari Sicilijanci kot mladi fantje, ki se oblačijo po zadnji modi. Tudi znane osebnosti so na svoje glave rade posadile sicilijansko coppolo. Med njimi so bili kubistični slikar Pablo Picasso, najbolj znani kavboj John Wayne in nepozabni komedijant Charlie Chaplin. Coppoli rečemo tudi beretto, njene različice so znane po vsem svetu. Nosili so jo celo angleški gangsterji Peaky Blinders v istoimenski seriji.
Coppola je tipično moško pokrivalo, obstojna in izolativna – pred tem so za zaščito pred mrazom in predvsem pred soncem na Siciliji nosili turbane, ki so jih tja prinesli Arabci. Tradicionalno je narejena iz volne, a v toplih mesecih je bolj priljubljena različica iz bombaža ali lana. Lahko je diskretno enobarvna ali pa pisana, celo ekscentrična. Klasično se nosi s ščitkom naprej, lahko pa tudi obratno – ta stil je bolj priljubljen pri mladih (po srcu). Cene so različne in odvisne od tega, kje in od koga jo kupiš ter iz česa je narejena. V prodajalnah, ki jih najdeš v vsakem sicilijanskem mestu, je zanjo treba odšteti do nekaj deset evrov, odvisno od materiala in ranga trgovine. Pri uličnih prodajalcih pa lahko bombažno coppolo z nekaj barantanja dobiš tudi za pet evrov. In prav te imamo najrajši.
